Tej historii bieg…
„Hadestown” to musical nawiązujący do greckiego mitu o Orfeuszu i Eurydyce. W tej wersji opowieści akcja rozgrywa się w postapokaliptycznej rzeczywistości, dla której wizualną inspiracją stała się epoka Wielkiego Kryzysu.
Orfeusz, muzyk o marzycielskim usposobieniu, poznaje niezależną Eurydykę, oswojoną z trudami życia i samotnością. Zakochuje się i prosi ją o rękę. W tym świecie jednak jemu daleko do bycia królem Tracji, a ona nie jest leśną nimfą. Oboje ledwo wiążą koniec z końcem. Eurydyka ma wiele wątpliwości, pragnie stabilizacji i bezpieczeństwa. Jednak ostatecznie, zakochana w Orfeuszu, decyduje się złączyć z nim swe losy.
Paralelnie do opowieści o młodych zakochanych ukazana jest historia Hadesa i Persefony. On – właściciel ogromnego podziemnego kombinatu – Hadestown – nazywa jego pracowników swymi dziećmi, ale w istocie sprawuje nad nimi całkowitą, totalitarną kontrolę. Jest zimny i bezduszny. Mimo to w sercu jego żony – bogini wiosny Persefony – wciąż tli się uczucie dla niego, chociaż ich relacja z roku na rok staje się trudniejsza, a ona topi smutki w alkoholu.
Pewnego dnia Eurydyka, skuszona wizją lepszego życia, za namową Mojr – bogiń ludzkiego losu i samego boga podziemi decyduje się podjąć pracę w Hadestown. Nie wie jeszcze, że kontrakt, który podpisała, odbierze jej prawo do stanowienia o sobie, że stała się własnością Hadesa.
Zrozpaczony Orfeusz postanawia odzyskać ukochaną…
Czy pan to wie, czy pani wie – czyli skąd się wziął „Hadestown”?
„Hadestown” to musical autorstwa Anaïs Mitchell, wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki, którą branżowa prasa określa mianem folkowej.
Pierwotna wersja spektaklu po raz pierwszy została wystawiona w 2006 roku w Barre, niewielkim miasteczku w stanie Vermont, a w obsadzie pojawili się lokalni artyści. Było to przedstawienie amatorskie (sama autorka podkreśla, że zrealizowano go w stylu „zrób to sam”). W 2010 roku na podstawie musicalu Mitchell stworzyła concept album.
W 2012 roku Anaïs Mitchell wraz z reżyserką Rachel Chavkin rozpoczęła pracę nad nową wersją musicalu. Powstało 15 świeżych utworów, a także nowe dialogi. Ta wersja pojawiła się na Off-Broadwayu w maju 2016 roku. W 2018 roku „Hadestown” został wystawiony w Londynie. W marcu 2019 roku odbyły się pierwsze spektakle przedpremierowe na Broadwayu, a 17 kwietnia miała miejsce premiera. 12 marca 2020 roku wystawianie musicalu zostało zawieszone ze względu na sytuację związaną z pandemią.
„Hadestown” otrzymał 14 nominacji do Tony Awards za rok 2019 i ostatecznie zgarnął ich osiem, m.in. te dla najlepszego musicalu i najlepszej muzyki. Otrzymał tez nagrodę Grammy w kategorii najlepszego albumu musicalowego.
Bibliografia:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hadestown
https://en.wikipedia.org/wiki/Ana%C3%AFs_Mitchell
Ścieżki dźwiękowej z musicalu można posłuchać na youtube. Warto zacząć od:
„All I’ve Never Known”:
„Way Down Hadestown”:
„Wait for Me”:
„Why We Build the Wall”:
„Our Lady of the Underground”: